Stránka 1 z 1

Netiketa volné diskuze na Rozcestníku

Napsal: pát 17. pro 2010 10:50:35
od Nimoe
Netiketa internetová etiketa i zde na Rozcestníku je vhodné pamatovat na pravidla slušného chování. Zde je k dispozici desatero, které prosím dodržujte alespoň na volné diskuzi Rozcestníku:

1. Na druhé straně není monitor, ale člověk! Pamatuj prosím na to, že příspěvky adresuješ lidem, Rozcestník není anonymní server, proto prosím nepiš nic, co bys nechtěl nebo nedokázal říct čtenářům diskuze do očí. Myslím tím zejména vulgarismy či jinak útočné příspěvky, ale stejně i pravopisnou stránku diskuze, Rozcestník je diskuzní fórum ve kterém funguje diakritika -čárky i tečky ve větách- stejně jako háčky a čárky nad jednotlivými písmenky).

2. Zůstaň slušný! Rozcestník nemá žádné vyjímky oproti jinému, fyzickému životu, co je v pořádku během skutečné diskuze tváří v tvář to je v pořádku i zde na Rozcestníku. Co je nemístné tváří v tvář je nemístné i zde.

3. První čti a neboj se pomoci! Pokud má někdo v diskuzi nějaký problém, pomoz mu, odpověz na otázku pokud víš jak. Pokud máš čas a chuť zjisti odpověď a napiš ji do diskuze. Někdo jiný to příště udělá pro tebe. Šetři ovšem s "nic neříkajícími příspěvky" a zbytečně se neopakuj.

4. Nezneužívej svou moc! Pokud jsi moderátor či admin Rozcestníku, máš přístup k právům či skytých informacích o ostatních ale nemusíš je neustále kontrolovat nebo měnit jen tak z nudy, a pokud umíš hackovat, či se Ti prostě občas podaří heslo oprávněné osoby uhádnout, nemusíš to zkoušet (A když už jsi to zkusil a vyšlo to, měj dost slušnosti aby jsi oprávněnou osobu informoval o lehce prolomitelné ochraně).

5. Odpouštěj! Ostantí dělají chyby, stejně jako ty. Pokud si myslíš že ne, děláš chybu.

6. Poznej svou práci a nevydávej se za autora jiného díla! Tento bod nepotřebuje vysvětlení autorská práva jsou poslední dobou oblíbené téma.

7. Nejsi ředitel vesmíru a jeho odštěpných pracovišť! A to ani kybervesmíru. Neočekávej, že každý hned všeho nechá, jen aby odpověděl na Tvůj dotaz.

8. Při se se ctí! I na Rozcestníku se můžeš dostat do diskuze, která se přiostří, argumentuj k věci. Nepoužívej argumenty nebo pseudoargumenty, nesouvisející s předmětem sporu.

9. Cituj s rozvahou! Je zbytečné citovat hned předcházející příspěvek. Zvaž, než začneš citovat příspěvek, který je na stejné straně s tvým příspěvkem a pokud reaguješ na příspěvek delší než tři řádky, zvaž zda je nutné citovat celý příspěvek a jelito možné cituj jen jeho nutnou část .

10. Umíte počítat do desíti? Dělejte to! Než napíšete odpověď na něco co Tě velmi pobavilo, rozhořčilo nebo jinak emočně zasáhlo v potichu a pomalu napočítej do desíti. Deset vteřin ti neublíží a snad se pak tvůj příspěvek nikoho nedotkne.

Upozornění na závěr, bývá zvykem, že internetová diskuze je "tykací" bez zbytečného vykaní, onykání a onikání... Některé diskuze si však zachovávají formální charakter vykání. Vykají si buďto všichni nebo tykání a vykání rozlišuje jistou hierarchii internetových či skutečných vztahů.
Rozcestník je servr tykací. Prosím nově zaregistrované aby se nebáli tykat nám a zároveň aby se neuráželi, když my budeme tykat vám.


Další info zde:
http://www.hoax.cz/hoax/netiketa
http://www.chovani.eu/clanky/zobrazit/153-Netiketa
http://cs.wikipedia.org/wiki/Netiketa
http://www.lupa.cz/clanky/netiketa/